Współpraca W-MZT z Instytutem Sportu

 Szanowni Państwo,

    nawiązaliśmy kontakt z Instytutem Sportu w Warszawie – instytucją od ponad 40 lat będącą partnerem naukowym nie tylko Związków Narodowych (w tym PZT), ale także poszczególnych klubów sportowych.

    Instytut zajmuje się m.in. badaniami wydolnościowymi, badaniami krwi, fizjologią żywienia i dietetyką, psychologią, ma również przychodnię sportowo-lekarską.

    Uważam, że skorzystanie z usług Instytutu pozwoli Państwu, a przede wszystkim trenerom prowadzącym Państwa dzieci, dowiedzieć się na jakim etapie fizycznego rozwoju znajduje się Państwa dziecko.

    Mam na myśli nie tylko aktualny stan zdrowia, ale także stan jego wytrenowania/wydolności, a także w jaki sposób dziecko się odżywia.

    Dla dzieci starszych niż Tenis10, są konieczne, co prawda, okresowe badania umożliwiające dziecku wyczynowe uprawianie sportu, ale najczęściej wizyty takie ograniczają się tylko do stwierdzenia, czy dziecko jest zdrowe.

    Dla kategorii z Tenisa10 nie ma nawet i tego – do udziału w turniejach wystarcza oświadczenie rodzica.

    Z własnego doświadczenia – i jako rodzica i jako trenera – wiem, jak ważna jest pogłębiona wiedza na temat „sportowego” zdrowia dziecka i czynionych przez niego „postępów wydolnościowych”  świadczących o prawidłowym (lub nie) jego rozwoju oraz treningu.   

    O ile dla młodszych dzieci z roczników Tenisa10 wydolność nie jest tak bardzo istotna, to dla roczników od kategorii U12 począwszy – już tak.

    Wyniki regularnych badań wydolnościowych powinny być jedną z najważniejszych dla nas informacji o skutkach pracy szkoleniowej dot. naszych dzieci.

    Zasadniczym celem badań diagnostycznych jest ocena poziomu wydolności fizycznej sportowców oraz ocena zmian adaptacyjnych zachodzących pod wpływem treningu.

    Przy pomocy testów wydolności tlenowej możemy pomierzyć maksymalny pobór tlenu (VO2max), oznaczyć próg przemian beztlenowych (PPA), ocenić adaptację układu krążenia (zmienności rytmu serca), określić zmiany stężenia mleczanu i wskaźników równowagi kwasowo-zasadowej.

    Dla dzieci młodszych – Instytut proponuje m. in. diagnozę rozwoju fizycznego dziecka w aspekcie oceny wieku biologicznego i prognozowania dorosłej wysokości ciała.

    Pełna oferta usług zaproponowana przez Instytut Sportu wraz z cennikiem znajduje się w załączniku.

    Proszę się zapoznać z tą ofertą i w razie wyrażenia chęci do skorzystania z usług Instytutu – proszę o kontakt.

    Mam też dodatkową informację ze strony Instytutu, cyt.: Ofertę możemy dowolnie modyfikować. Jeśli chodzi o ceny, przy grupie >10 zawodników przewidywany jest rabat”.

    Ze swej strony dodam, że jako W-MZT, zamierzamy członkom kadry W-MZT (biorącym udział w organizowanych przez nas zajęciach) pokryć część kosztów tych badań (w zależności od liczby chętnych – 15-20%).

    Wszystkich chętnych proszę o przysłanie do mnie zgłoszenia (mirekgin@go2.pl) w terminie do 15 kwietnia br., z zaznaczeniem rodzaju badań.

Pzdr

Mirosław Ginter